Warsztaty edukacyjne - Jak powstaje SMOG?

Dnia 06.03.2023 oraz 07.03.2023 w naszej Szkole oraz w Oddziałach Przedszkolnych pani  Dominika Bukalak-Gaik Ekodoradca Subregionalny Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego przeprowadziła warsztaty ekologiczne pt." JAK POWSTAJE SMOG?" w ramach realizacji projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit", który ma na celu opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego.

Cele ogólne zajęć edukacyjnych:
• Zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy Ekodoradcy.
• Zapoznanie uczniów z właściwościami powietrza.
• Przedstawienie uczniom czym są zanieczyszczenia powietrza, skąd pochodzą, jak się rozprzestrzeniają.
• Przedstawienie uczniom skutków jakie niosą za sobą zanieczyszczenia powietrza.
• Zapoznanie uczniów z dobrymi i złymi nawykami w ochronie powietrza.
• Zapoznanie uczniów z metodami monitorowania jakości powietrza oraz postępowania w przypadku wystąpienia alarmu smogowego

Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem przedszkolaków oraz uczniów klas I-III.
Celem warsztatów ekologicznych jest rozwijanie w dzieciach podstawowych wartości oraz utrwalanie pozytywnych pro-ekologicznych i pro-społecznych zachowań, uczą poszanowania dla natury, wartościowego spędzania czasu, życia w zgodzie z naturą na czystej planecie, czego możemy sobie i naszym dzieciom życzyć.

Magdalena Kucharzewska