Gazetka zimowa

Poznaj zasady bezpiecznych zabaw na lodzie

1. Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
  2. Niedopuszczalne są zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz pływających krach.
  3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
  4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
  5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
  6. W zimie bądź szczególnie ostrożny - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
  7. W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

PAMIĘTAJ!

ZABAWY NA LODZIE ZAWSZE NIOSĄ ZE SOBĄ NIEBEZPIECZEŃSTWO ZARWANIA SIĘ POKRYWY LODOWEJ. ZNAJĄC PODSTAWY ZACHOWANIA NA LODZIE CHRONISZ SIEBIE I NAJBLIŻSZYCH

Anita Strugacz