„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: Cieszyć się bez powodu;

Być ciągle czymś zajęty

I domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.

Paulo Coelho

Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

•  niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka
  •  masz pytania dotyczące wyników w nauce i funkcjonowania Twojego dziecka w  szkole
  •  poszukujesz wsparcia w procesie wychowania
  •  masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić
  •  szukasz pomocy

Konsultacje z rodzicami:

Poniedziałek 900-1100

Środa 1000-1300

pedagog.sp.nierada.@onet.pl

Wskazówki dla rodziców

1. Dzieci wychowujemy od pierwszej chwili ich życia, sami dając im przykład. Uważnie nas obserwują i niczego ( rzeczywiście zupełnie niczego ) nie zapomną. Zwracajmy uwagę na to co im pokazujemy!
  2. W trakcie wychowywania popełniamy błędy. Jeśli nie są systematyczne, dzieci o nich zapomną. Nie wybaczą nam jednak braku zainteresowania nimi, braku miłości, czasu, który im poświęcamy.
  3. Nie mylmy miłości ze zbytnią pobłażliwością i własną wygodą, która zmusza nas do machnięcia ręką na drobne grzeszki
  4. Jedną z niewielu rzeczy, które naprawdę możemy podarować dziecku w życiu jest poczucie pewności. Dziecko czuje ją z naszej ciągłej obecności. Kiedy będzie już wystarczająco pewne samo nas opuści.
  5. W każdych okolicznościach  mówmy dzieciom prawdę. Lepiej jest powiedzieć „Nie chcę z tobą o tym rozmawiać” niż uciekać się nawet do najlepszych wymówek.
  6. Rozmawiajmy z dziećmi w pozytywny sposób, ponieważ dzięki temu lepiej i szybciej nas zrozumieją. Co więcej staną się spragnione informacji i aktywne.
  7. Pomyślmy dwa razy, zanim wymierzymy karę. Zawsze sprawdźmy, czy dziecko wie za co jest karane. Kara musi nastąpić natychmiast i musi być proporcjonalna do przewinienia. Karzemy raz a nie pół roku!
  8. Nie musimy zawsze zgadzać się z tym co robią nasze dzieci. Pokażmy im, ze jesteśmy z nimi, że je kochamy, że zawsze jest miejsce w naszych objęciach, czegokolwiek by nie zrobiły.
  9. Nie podważajmy przed dzieckiem autorytetu innych, ponieważ w ten sposób podważamy własny!

10. Co na koniec? Cytat „Szacunku nie zyska się wyniosłością, ale miłością”

Literatura:

J. Budikova, P. Krusinova, P. Kuncova „Czy twoje dziecko jest przygotowane na spotkanie ze szkołą?”, wyd. Helion 2006