WYZNACZANIE DZIECKU GRANIC

Ustalanie dziecku zasad najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, od najmłodszych lat życia dziecka. Reguły, których dziecko powinno przestrzegać jest korzystne ponieważ świat dziecka staje się uporządkowany, dziecko jest w stanie przewidzieć następstwa pewnych zdarzeń. W ten sposób dziecko ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Im dziecko jest bardziej energiczne, aktywne tym bardziej określenie wyraźnych granic i konsekwentne ich przestrzeganie ze strony rodziców pozytywnie wpłynie na jego dalszy rozwój.

Spełnianie wszystkich dziecięcych zachcianek może w przyszłości wywołać u dziecka problemy w funkcjonowaniu w grupie, gdzie konieczna jest umiejętność ustępstw, negocjacji, przestrzegania reguł. Warto wspólnie z dzieckiem ustalić co powinno w domu dziecko zrobić, jak się zachować, czego nie wolno robić, np. zabierać cudzych rzeczy. Dziecko potraktuje to jak dobrą zabawę, wzrośnie poczucie własnej wartości ponieważ będzie mogło wyrazić swój punkt widzenia. Korzyści wspólnego ustalania granic są nie tylko dla dziecka ale także i dla rodziców, jest to okazja do spędzenia czasu razem z dzieckiem. Efektem wspólnej pracy będą zasady, które wszyscy będą akceptowali i przestrzegali.

Literatura:

„Jak wychowywać trudne dziecko”, oprac. Agnieszka Umińska, Toruń, Wydawnictwo Literat 2012