ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ

W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który w tym roku przypadł 20 marca 2018r. w naszej szkole podjęto szereg inicjatyw upowszechniających wiedzę w zakresie podstawowej profilaktyki stomatologicznej i zachowań prozdrowotnych. Celem obchodów jest uświadomienie wszystkim znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, a także dla komfortu życia człowieka.

W każdej klasie odbyły się rozmowy z uczniami na temat korzyści wynikających z zachowania zdrowia jamy ustnej, jak i konsekwencji wszelkich zaniedbań. Nauczyciele przypomnieli, że próchnica zębów jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zakaźną, która występuje u 97 % populacji ludzkiej, w każdym przedziale wiekowym. Każda klasa przygotowała plakaty na temat zdrowia i higieny jamy ustnej, które zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej na korytarzu. W ramach zajęć świetlicowych dzieci obejrzały filmy edukacyjne pt. „Co to jest próchnica?”, „Jak prawidłowo szczotkować zęby?” i inne. Uczniowie kl. III 15 marca 2018r. uczestniczyli w wycieczce do Ośrodka Zdrowia w Poczesnej, gdzie ważnym punktem była wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta pan doktor Romuald Adamek usystematyzował dotychczasową wiedzę uczniów. W realizację działań włączyła się pielęgniarka szkolna, która prowadząc fluoryzację, również przypomniała dzieciom z klas I-III, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, co należy jeść i pić, aby mieć piękny, nieskazitelny uśmiech. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Każdy Super bohater ma piękny uśmiech” organizowanym przez Klinikę Jurajską. Obchody zakończono apelem, na którym dyrektor szkoły pani Bożena Turek dokonała podsumowania realizowanych działań.

Koordynatorzy

Anna Mrozek