„ … Ave, Ave Maryja ! Ave Maryja Jasnogórska …”

W niedzielę 16 maja 2021, podczas Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, celebrowanej przez ks. Marka Włocha – odbył się organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową w Nieradzie – koncert solistów VI Edycji Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnej „Idziemy z Tobą Matko”.

Młodzi Artyści zaprezentowali pełne pasji wykonania najpopularniejszych pieśni sławiących Matkę Bożą. Z uwagi na obostrzenia związane z COViD-19, w tym roku, w zmienionej formie (bez zwyczajowo biorących udział: zespołów oraz chórów) – Uczniowie szkół podstawowych przesyłali swoje prezentacje z: Blachowni, Częstochowy, Konopisk, Mykanowa i naszej Gminy Poczesna. Przed JURY w osobach: p. Beaty Góreckiej-Grabara, p. Przemysława Jeziorowskiego i p. Pawła Grucy - niezależnych muzyków i instruktorów śpiewu – stanęło niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzców spośród 45 Podmiotów wykonawczych. Z uwagi na niezwykle wysoki poziom umiejętności wokalnych, prezentowanych przez wszystkich Uczestników, było to wyjątkowo trudne. Wszystkie wykonania dostarczyły wielkich wzruszeń, wszyscy śpiewali dla Maryi z głębi serc i dusz, ale dziesięcioro Solistów, uczyniło to w sposób zapierający dech. Ich śpiew stanowił piękną oprawę Mszy. Wójt Gminy Poczesna pan mgr inż. Krzysztof Ujma serdecznie pogratulował nagrodzonym, wręczając Im statuetki i mobilizując Artystów do wysiłku twórczego również w przyszłorocznej edycji przeglądu. Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie – Marta Muchla, dziękując zaproszonym Gościom, Nauczycielom i Rodzicom za udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Podziękowania skierowała pod adresem: Starosty Częstochowskiego Pana Krzysztofa Smeli – reprezentowanego przez p. Adama Morzyka, a także Wójta Gminy Poczesna – Pana Krzysztofa Ujmy oraz Metropolity Częstochowskiego, ks. Arcybiskupa Wacława Depo, którzy od pierwszej edycji konkursu, jak co roku - roztoczyli patronat nad przeglądem. Za promocję tego wielkiego przedsięwzięcia na łamach prasy i antenie radiowej – podziękowania otrzymali: Tygodnik katolicki „NIEDZIELA”, dwumiesięcznik „SPOIWO”, Radio FIAT z p. Aleksandrą Mieczyńską na czele oraz Pan Dyrektor i cały zespół Edycji Świętego Pawła - za wszelką okazaną pomoci wsparcie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie doceniła wysiłek Nauczycieli opiekujących się Młodymi Artystami. Dzięki staraniom Instruktorów naszym udziałem stał się odbiór: ambitnego repertuaru, nietuzinkowych interpretacji i niebanalnych aranżacji pieśni, które wywarły na słuchaczach olbrzymie wrażenie. Słowa pełne wdzięczności – skierowała bezpośrednio do pomysłodawcy przeglądu – p. Doroty Wiśniewskiej, której wrażliwośći osobowość sprawiła, że zamiłowanie do muzyki na każdym kroku przekazywane jest wychowankom, podobnie jak inspiracja do działania. Pani Dorota Wiśniewska, osoba niezwykle skromna, jest uznanym animatorem wydarzeń kulturalnych w środowisku lokalnym i w Powiecie. Podsumowując swe wystąpienie – p. Muchla szczerze pogratulowała Rodzicom wspaniałych Dzieci, zaś samym Dzieciom i śpiewającej Młodzieży: talentu, odwagi, zaangażowania i pozytywnej energii, które towarzyszą Im na drodze muzycznej kariery. Przede wszystkim jednak podziękowała Uczestnikom Przeglądu za radość, która znalazła swe ujście w spontanicznym uwielbieniu dla Matki Zbawiciela. Na koniec w świątyni zabrzmiały życzenia z okazji zbliżającego się, szczególnego w polskiej tradycji, Dnia Matki – pełne podzięki za bezinteresowną miłość i troskę. Już dzisiaj z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, by móc powiedzieć „Idziemy z Tobą Matko!”.

Marta Muchla

dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie