Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

PROCEDURA KONTROLI I EGZEKWOWANIA REALIZACJI OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

PROCEDURA 

KONTROLI  I  EGZEKWOWANIA

REALIZACJI  OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

w  Szkole Podstawowej  w Nieradzie

 

Procedura dotyczy realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5- 6 letnich uczęszczających do oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Nieradzie

Podstawa prawna:

 

  • Konstytucja RP – art. 70 ust. 1 ( Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa),
  • Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r.( Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 17.06.1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji( Dz. U. z 2005r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkól do innych( Dz. U. z 2004r. nr 26, poz. 232)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 września 2004r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą( Dz. U. z 2004r. nr 194, poz. 1986).
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 24 sierpnia 2010r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji( Dz. U. z 2010r. nr 156, poz. 1047.)
  • Ustawa z dnia 25 lutego 1964r.- Kodeks Rodzinny i opiekuńczy( Dz. U. z 1964r. nr 9, poz. 59 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 23.kwietnia.1964r.- Kodeks Cywilny( Dz. U. z 1964r. nr 16, poz. 93 ze zm.)

 

I.  Realizacja obowiązku szkolnego  na podstawie prawa

1.Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.

2.Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

3.Na wniosek rodziców/ prawnych opiekunów, naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które przed dniem 1 września kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej.

4.Decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej podejmuje dyrektor szkoły.

5.W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.

6.Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

7.Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej i gimnazjum, publicznych albo niepublicznych.

8.Obowiązek szkolny jest spełniany przez dzieci i młodzież:

a)            poprzez uczęszczanie do publicznych  niepublicznych szkół podstawowych         i gimnazjów, w tym szkół specjalnych,

b)            specjalnych  ośrodkach szkolno – wychowawczych,

c)            wychowawczych ramach nauczania indywidualnego.

 

II. Obowiązki rodziców wynikające z obowiązku szkolnego

i obowiązku nauki:

  1. Rodzice ucznia podlegającego obowiązkowi szkolnemu są zobowiązani do:

a)      dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły

b)      zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne

c)      zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć szkolnych

d)     informowania Dyrektora szkoły (w obwodzie których dziecko mieszka) -          w terminie do dnia 30 września każdego roku – w przypadku spełniania obowiązku szkolnego za granicą.

e)      zapewnienia dziecku realizującemu obowiązek szkolny poza szkołą warunków nauki określonych w zezwoleniu

  1. Obowiązek ten spoczywa na obojgu rodzicach chyba, że jedno z nich zostało pozbawione przez sąd władzy rodzicielskiej i odnosi się także do opiekunów prawnych dziecka nie będących biologicznymi rodzicami.
    Wychowawca klasy jest zobowiązany poinformować rodziców na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym o ich powinnościach w w/w sprawie i o konsekwencjach                      w przypadku ich nie wypełniania.
  2. Rodzicom przysługuje prawo do:

a)      złożenia wniosku o przyśpieszenie obowiązku szkolnego

b)      wystąpienia do Dyrektora szkoły o spełnienie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą

c)      wystosowania wniosku o odroczenie spełniania obowiązku szkolnego

d)     wystąpienia z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki

  1. Niespełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji           ( Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 ze zmianami). Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji określa tryb i środki egzekucji administracyjnej stosowane w celu doprowadzenia do wykonania obowiązków.

 

III. Obowiązki nauczycieli i wychowawców w zakresie egzekwowania

realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki

 

  1. Każdy nauczyciel zobowiązany jest do sprawdzać frekwencję na każdych zajęciach szkolnych.
  2. Każda nieobecność ucznia na zajęciach obowiązkowych musi być usprawiedliwiona.
  3. Osobami upoważnionymi do usprawiedliwiania nieobecności są rodzice/ opiekunowie prawni.
  4. Usprawiedliwienia mogą mieć formę: pisemną lub ustną/ osobistą. Usprawiedliwienie powinno zawierać informację o terminach nieobecności i jej przyczynie, a w formie pisemnej zawierać podpis osoby usprawiedliwiającej.
  5. Usprawiedliwienie winno być skierowane do wychowawcy klasy najpóźniej

      w terminie 7 dni od powrotu dziecka do szkoły.

  1. W przypadku opóźnienia w dostarczeniu usprawiedliwienia  dni i godziny nieobecności będą nieusprawiedliwione.
  2. W przypadku dłuższej niż tydzień  nieobecności dziecka w szkole, spowodowanej chorobą lub wyjazdem rodzice lub opiekunowie zobowiązani są niezwłocznie skontaktować się z wychowawca klasy w celu poinformowania o terminie powrotu dziecka do szkoły i ustalenia sposobu uzupełnienia zaległości w nauce.
  3. W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej przekraczającej 1 tydzień wychowawca klasy zobowiązany jest do podjęcia działań zmierzających do ustalenia jej przyczyny (forma pisemna, telefon, wizyta domowa).
  4. Jeżeli nieobecność nieusprawiedliwiona wystąpi dwukrotnie, wówczas wychowawca klasy przekazuje informację o zaistniałym fakcie dyrektorowi szkoły wraz z opisem działań podjętych w celu wyjaśnienia sytuacji.
  5. Dwukrotna nieobecność nieusprawiedliwiona spowoduje skierowanie do rodziców lub opiekunów pisemnego zawiadomienia o zaistniałej sytuacji. Zawiadomienie może być wysłane listem poleconym lub dostarczone osobiście przez wychowawcę klasy/ oddziału przedszkolnego.
  6. W przypadku braku poprawy sytuacji dyrektor szkoły podejmuje działania egzekucyjne.
  1. W przypadku braku kontaktu z rodzicami listownego lub osobistego dyrektor szkoły może zwrócić się do Komendy Posterunku Policji w Poczesnej w celu ustalenia  miejsca pobytu dziecka i jego rodziców/ prawnych opiekunów.
  1. Jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni odmówią odbioru upomnienia dyrektor szkoły  informuje Komendanta Posterunku Policji w Poczesnej  w celu interwencji.
  2. Każde spotkanie z rodzicami w wyżej wymienionych sprawach musi zostać poświadczone notatką służbową.

IV. Kontrola i egzekucja  realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki

  1. Kontrolę spełniania obowiązku szkolnego sprawuje dyrektor szkoły w stosunku do uczniów zamieszkujących w obwodzie szkoły przez
    • zebranie informacji od dyrektorów szkół, którzy przyjęli dziecko spoza obwodu
    • zbieranie pisemnych informacji z  Urzędu Gminy w Poczesnej

      o ruchach migracyjnych dzieci zamieszkujących w obwodzie szkoły

    • prowadzenie „Księgi ewidencji dzieci”, w której corocznie odnotowuje się informacje o spełnianiu przez dziecko obowiązku nauki
    • prowadzenie „Księgi uczniów” danej szkoły
    • zebranie pisemnych informacji z placówek  gdzie dzieci spełniają obowiązek szkolny poza szkołą (wcześniejsza zgoda dyrektora).
  1. Nie spełnianie  przez dziecko obowiązku szkolnego i obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, co oznacza,  że na rodziców lub opiekunów dziecka może być nałożona grzywna w celu przymuszenia do spełniania obowiązku szkolnego i nauki.
  2. Po stwierdzeniu nie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko, po upomnieniach ustnych , pisemnych wezwaniach  rodziców lub opiekunów do szkoły, wizytach domowych wychowawcy, które nie spowodowały realizacji obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły kieruje do rodziców lub opiekunów dziecka upomnienie pisemne, zawierające stwierdzenia:
    • obowiązek szkolny  nie jest  realizowany
    • wezwanie do  posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu
    • informacja o zagrożeniu skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego    (art.15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym

      w administracji).

  1. W przypadku niezastosowania się rodziców lub opiekunów do wezwania, po upływie wyznaczonego terminu, dyrektor szkoły kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu prowadzącego – Urząd Gminy w Poczesnej (art.20 § 1 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Do wniosku dołącza się tytuł  

      wykonawczy sporządzony zgodnie z art.27 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym  w administracji oraz dowód doręczenia upomnienia.

  1. Dalsze postępowanie egzekucyjne przejmuje organ prowadzący szkołę, nakładając karę grzywny zgodnie z obowiązującymi przepisami. Grzywna może być nakładana kilkakrotnie.

 

V. Kontrola realizacji obowiązku szkolnego spełnianego

przez dziecko poza szkołą

 

  1. Na podstawie art. 16 ust. 8 Ustawy o systemie oświaty dziecko może spełniać obowiązek szkolny poza szkołą.
  2. Zezwolenie na spełnianie obowiązku poza szkołą wydaje dyrektor szkoły, który określa w decyzji gdzie dziecko spełnia obowiązek szkolny (nauka w domu lub  w innej formie, wybranej przez rodziców).
  3. Dziecko spełniając obowiązek poza szkołą  musi spełnić wymagania określone  w minimum programowym i ukończyć szkołę podstawową.
  4. Dziecko, któremu udzielono zgody na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą musi być wpisane do księgi uczniów z adnotacja o formie spełniania obowiązku szkolnego. Nie jest jednak liczone do ogólnej liczby uczniów.
  5. Dziecku takiemu należy założyć arkusz ocen i wydać legitymację szkolną.
  6. Dziecko spełniające obowiązek szkolny poza szkołą musi zdać egzamin klasyfikacyjny przed komisją powołana przez dyrektora szkoły w terminach uzgodnionych z rodzicami lub opiekunami dziecka.
  7. Pozytywne wyniki egzaminów klasyfikacyjnych są podstawą do uzyskania  przez dziecko promocji lub ukończenia szkoły oraz wydania obowiązujących  świadectw szkolnych.
  8. Dyrektor szkoły sprawując kontrolę spełniania obowiązku szkolnego rokrocznie ocenia, czy rodzice dziecka spełniającego obowiązek szkolny poza szkoła zapewniają dziecku warunki umożliwiające kształcenie się (kwalifikacje nauczycieli, podręczniki itp.).
  9. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności umysłowej i fizycznej mogą spełniać obowiązek szkolny poza szkołą, na podstawie decyzji dyrektora szkoły po złożeniu wniosku rodziców lub opiekunów z dołączonym orzeczeniem poradni psychologicznej nie realizując obowiązku nauki lecz przez udział w zajęciach rehabilitacyjno-rewalidacyjnych i wychowawczych w specjalnych ośrodkach.

Załączniki niżej wymienione są integralną częścią niniejszej procedury:

1)      załącznik nr 1 - upomnienie Dyrektora w związku z brakiem realizacji obowiązku szkolnego

2)      załącznik nr 2 - wniosek egzekucyjny w związku z brakiem realizacji obowiązku szkolnego

3)      załącznik nr 3 - tytuł wykonawczy

 

 

Procedura  realizacji obowiązku szkolnego przez uczniów  Szkoły Podstawowej  w Nieradzie została zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną  na posiedzeniu dnia 23.11.2011r. Stanowi załącznik do Zarządzenia Dyrektora Szkoły  Podstawowej w Nieradzie  ……./2011/2012.

Obowiązuje od 1 września 2011r.

                                                                                                                   

      Załącznik nr 1

Nierada, dnia……………….

Pan/i ……………………………

…………………………………

………………………………….

 

UPOMNIENIE

w sprawie regularnego posyłania dziecka na zajęcia szkolne

Wobec tego, że Pana/i syn/córka ………………………………………………………

nie uczęszcza do szkoły, a tym samym nie wypełnia obowiązku szkolnego określonego

postanowieniami Ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256 poz.2572 z późn. zm.) wzywa się Pana/nią do regularnego posyłania dziecka na zajęcia szkolne.

Nie podjęcie przez dziecko nauki w terminie siedmiodniowym spowoduje zastosowanie wobec Pana/i środków przymusowych przewidzianych w art.15 Ustawy              o postępowaniu egzekucji w administracji ( tekst jednolity: Dz. U. z 1991r. nr 36 poz. 161               z późniejszymi zmianami) poprzez nałożenie grzywny, w celu przymuszenia, w wysokości         5000 zł (pięciu tysięcy), która może być nakładana wielokrotnie do kwoty 10 000 zł (dziesięciu tysięcy).

Załącznik nr 2

Nierada, dnia ………………….

 

 

 

 

 

Wójt

 Gminy Poczesna

………………………………..

 

 

 

 

 

Wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej

Dyrektor  Szkoły Podstawowej w Nieradzie na podstawie art. 120 i 121 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z dnia 17.06.1996r. ( Dz. U. 1991r. nr 36 poz.161 z późniejszymi zmianami) wnioskuje o wszczęcie egzekucji administracyjnej w celu przymuszenia do wykonania obowiązku szkolnego przez ucznia/uczennicę ……………………………………………….

W załączeniu:

- tytuł wykonawczy

- dowody doręczenia upomnień

Załącznik nr 3

Nierada, dnia ………………………….

Tytuł Wykonawczy nr …….

Pan/i ………………………………

……………………………………

Na podstawie art. 26 § 2 i art. 27 Ustawy z dnia 17.06.1996r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991r. nr 36 poz. 161 z późniejszymi zmianami) Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie  po stwierdzeniu nie realizowania przez ucznia/uczennicę …………………………………… klasy ….. obowiązku szkolnego – mimo upomnienia z dnia ……………….. potwierdza, że na podstawie art.20 Ustawy o systemie oświaty z dnia 07.09.1991r. (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 z późn. zm.) obowiązek ten jest wymagany i wszczyna na podstawie niniejszego Tytułu Wykonawczego postępowanie egzekucyjne w administracji w celu przymuszenia do wykonania obowiązku szkolnego.

Tytuł ten w razie zastosowania grzywny w celu przymuszenia stanowi – zgodnie z art. 119 i 121 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – podstawę do nakładania dalszych grzywien, jeżeli będzie to niezbędne dla przymuszenia do wykonania obowiązku szkolnego.

Zgodnie z art.33 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zobowiązanemu przysługuje prawo zgłoszenia zarzutów do Dyrektora Szkoły w terminie siedmiu dni od daty doręczenia Tytułu Wykonawczego.