Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

PROCEDURA opracowania i uchwalania Programu wychowawczego i Szkolnego programu profilaktyki

PROCEDURA

opracowania i uchwalania Programu wychowawczego i Szkolnego programu profilaktyki

w Szkole Podstawowej w Nieradzie

Podstawa prawna:

  1. Ustaw z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty( Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r.  w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół( Dz. U. z 2009r. nr 4, poz. 17),
  3. Statut Szkoły Podstawowej w Nieradzie,
  4. Regulamin Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Nieradzie.

I Cel procedury

  1. Celem niniejszej procedury jest określenie sposobu przygotowania i uchwalania w Szkole Podstawowej w Nieradzie Programu wychowawczego i Szkolnego programu profilaktyki.

II Zakres procedury

  1. Powyższa procedura obejmuje swym zasięgiem dyrektora szkoły, wszystkich nauczycieli i Radę Rodziców.

III Podstawowe pojęcia

  1. Ilekroć w procedurze mowa jest o:

- programie wychowawczym; oznacza to zapisane w formie dokumentu treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów i realizowane przez nauczycieli we współpracy z rodzicami.

- szkolnym programie profilaktyki; oznacza to wykaz treści i działań o charakterze profilaktycznym skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli, dostosowanych do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska.

- Radzie Rodziców; oznacza to reprezentacje ogółu rodziców, w skład której wchodzi po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału.

IV Tryb postępowania.

  1. W Szkole Podstawowej w Nieradzie Program wychowawczy i Szkolny program profilaktyki opracowuje się na każdy rok szkolny.
  2. Program wychowawczy i Szkolny program profilaktyki opracowuje zespół zadaniowy powołany przez dyrektora szkoły w maju poprzedniego roku szkolnego, w którym programy te zaczną obowiązywać.
  3. Zespół zadaniowy powołany przez dyrektora szkoły jest zobowiązany uwzględnić w projekcie Programu wychowawczego i Szkolnego programu profilaktyki informacje pochodzące z następujących źródeł:

- aktualne ustawy i rozporządzenia będące podstawą prawną do działań wychowawczych i profilaktycznych,

- wyniki ewaluacji wewnętrznej(cząstkowej),

- wyniki diagnozy potrzeb środowiska uczniów, rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej,

- wyniki diagnozy rzeczywistych problemów występujących w szkole,

- inne dane mające istotny wpływ na kształtowanie właściwych postaw i zachowań uczniów.

4. Niezbędnych informacji do opracowania projektu ww. dokumentów zobowiązani są dostarczyć członkom zespołu zadaniowego: dyrektor, pielęgniarka szkolna, Rada Rodziców, przewodniczący Zespołu wychowawców oraz wychowawcy klas i oddziałów.

5. Zespół zadaniowy ds. opracowania programu wychowawczego i Szkolnego programu profilaktyki przedstawia dyrektorowi szkoły projekty ww. programów do 20 czerwca roku szkolnego, po zakończeniu którego programy te będą obowiązywać.

6. Dyrektor szkoły w terminie do 30 czerwca danego roku szkolnego organizuje zebranie robocze, w którym uczestniczą:

- dyrektor szkoły,

- członkowie zespołu zadaniowego, który opracował projekt ww. programów

- członkowie  Rady Rodziców,

- członkowie prezydium Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem.  

7.  Członkowie zespołu zadaniowego przedstawiają zebranym ujęte treści i zaplanowane działania. Wprowadzają ewentualne poprawki.

8. Na zebraniu ustala się ostateczną wersję  Programu wychowawczego Szkoły Podstawowej w Nieradzie i Szkolnego programu profilaktyki.

9. Dyrektor szkoły przedstawia Programu wychowawczego Szkoły Podstawowej w Nieradzie i Szkolnego programu profilaktyki do zaopiniowania;

- Radzie Rodziców- na pierwszym posiedzeniu, w roku szkolnym, w którym będą obowiązywały,

- Samorządowi Uczniowskiemu w terminie do 7 września.

10. Rada Pedagogiczna  wyraża swoją opinię poprzez głosowanie zgodnie z Regulaminem Rady Pedagogicznej. Treść opinii jest zaprotokołowana.

11. Samorząd Uczniowski w terminie 7 dni od  otrzymania treści projektów ww. programów wyraża swoją opinię na piśmie i przekazuje ją dyrektorowi szkoły.

12. Rada Rodziców w terminie 30 dni od rozpoczęcia roku szkolnego uchwala Program wychowawczy i Szkolny program profilaktyki zgodnie z trybem podejmowania uchwał, który jest określony w Regulaminie Rady Rodziców. Przewodniczący Rady  Rodziców dostarcza dyrektorowi szkoły treść podjętej uchwały.

13. W przypadku braku uzgodnień do 30 dni od rozpoczęcia roku szkolnego pomiędzy Radą Rodziców, a Rada Pedagogiczna co do treści ww. programów, dyrektor szkoły ustala w uzgodnieniu z organem prowadzącym Program wychowawczy szkoły i Szkolny program profilaktyki. Programy ustalone przez dyrektora szkoły obowiązują do czasu uchwalenia ww. programów przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.

14. Dyrektor szkoły może wyznaczyć szkolnego koordynatora ds. współpracy pomiędzy  Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną.

15. Do zadań szkolnego koordynatora należy:

- organizowanie i prowadzenie spotkań Rady Rodziców z zespołem zadaniowym ds. opracowania ww. programów,

- zapoznanie stron z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego,

16. Procedura wchodzi w życie z dniem 2 kwietnia 2012r.