Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

REGULAMIN

BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W NIERADZIE

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach( Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69 z późn. zm.)
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne( Dz. U. nr 57, poz. 358).

§ 1 Przepisy ogólne

  1. Znajomość  podstawowych zasad bhp jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego nauczyciela.
  2. Dyrektor szkoły zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu oraz uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę  na terenie szkoły lub poza obiektem należącym do szkoły.
  3. Jeżeli przerwa w działalności oświatowej trwa co najmniej 2 tygodnie, Komisja bhp  dokonuje kontroli obiektu szkolnego pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania, a dyrektor szkoły zatwierdza wyniki tej kontroli.
  4. Prace remontowe, naprawcze i instalacyjne w pomieszczeniach szkoły przeprowadza się pod nieobecność  uczniów w tych pomieszczeniach.
  5. Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru nauczyciela.
  6. Jeżeli pomieszczenie lub inne miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, lub stan znajdującego się w nim wyposażenia stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, niedopuszczalne jest rozpoczynanie zajęć.
  7. W pracowniach szkoły wywiesza się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu regulamin, określający zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w pracowni.
  8. W czasie zimy, w związku z obfitymi opadami śniegu wprowadza się bezwzględny zakaz wychodzenia uczniów w czasie przerw na boisko szkolne.
  9. Zobowiązuje się wszystkich pracowników szkoły do zachowania szczególnej ostrożności w czasie zimy, zwracania uwagi innym osobom przebywającym na terenie szkoły na zwisające z dachu szkoły i sali gimnastycznej nawisy lodowe i śnieżne, egzekwowanie nieprzebywania osób bezpośrednio pod dachami budynków, egzekwowanie przestrzegania wytyczanych dróg komunikacyjnych, przejść i obejść.
  10.  Za bezpieczny stan obiektu szkoły, chodników i parkingu w czasie zimy odpowiada konserwator i woźne.

§ 2 Obowiązki nauczyciela podczas zajęć lekcyjnych

  1. Nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy, aby sprawdzić, czy warunki do prowadzenia lekcji nie zagrażają bezpieczeństwu uczniów.
  2. Przed rozpoczęciem lekcji nauczyciel powinien zadbać o wywietrzenie sali, zapewnić właściwe oświetlenie i temperaturę,
  3.  Przed każdymi zajęciami wychowania fizycznego nauczyciel sprawdza stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego.
  4. Nauczyciel prowadzący zajęcia sportowo- rekreacyjne zapoznaje osoby biorące w nich udział z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz uczestnictwa w grach i zabawach, stosuje metody i urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ćwiczących.
  5. Podczas zajęć nauczyciel nie może pozostawić uczniów bez żądnej opieki. Jeżeli w sytuacji wyjątkowej musi wyjść z sali lekcyjnej, powinien znaleźć innego nauczyciela, który zapewni opiekę uczniom na czas jego nieobecności. Sytuacja taka nie zwalnia go jednak z odpowiedzialności za uczniów.
  6. W razie stwierdzenia niedyspozycji ucznia( jeżeli stan jego na to pozwala), należy go skierować do w towarzystwie drugiej osoby do pielęgniarki szkolnej w celu udzielenia pierwszej pomocy. O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić rodziców ucznia lub jego prawnych opiekunów. Jeżeli jest to nagły wypadek należy powiadomić dyrektora i wychowawcę klasy.
  7. Nauczyciel dba o czystość, ład i porządek podczas trwania zajęć i po ich zakończeniu.
  8.  Po zakończeniu lekcji nauczyciel powinien sam otworzyć drzwi, aby nie dopuścić do gwałtownego ich otwarcia przez wybiegających uczniów.
  9. Nauczyciele zobowiązani są do przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć edukacyjnych oraz do respektowania prawa uczniów do pełnych przerw międzylekcyjnych.
  10.  W czasie przerw uczniowie pozostają pod nadzorem i opieką nauczycieli dyżurujących zgodnie z przyjętym regulaminem i planem dyżurów nauczycieli.

§ 3 Obowiązki nauczyciela podczas przerw międzylekcyjnych

  1. Nauczyciel zobowiązani są do przestrzegania obowiązującego w szkole Regulaminu dyżurów nauczycieli w czasie przerw międzylekcyjnych.

§ 4 Powinności nauczyciela w przypadku zagrożenia pożarowego

  1. Każdy nauczyciel ma obowiązek i przestrzegać Instrukcję bezpieczeństwa pożarowego w szkole.
  2. Nauczyciel powinien zapoznać uczniów z:

- procedurą ewakuacji szkoły,

- zasadami postępowania w razie zauważenia ognia,

- sygnałami alarmowymi na wypadek zagrożenia,

- planem ewakuacyjnym, oznakowaniem dróg ewakuacyjnych,

- zasadami zachowania podczas ewakuacji.

§ 5 Postępowanie nauczyciela podczas wypadku ucznia

  1. Nauczyciel powinien:

- zapewnić  natychmiastową pomoc uczniowi, który uległ wypadkowi,

- jeśli zachodzi potrzeba wezwać pogotowie ratunkowe,

- zawiadomić o wypadku szkolna służbę zdrowia, dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, do której uczeń uczęszcza,

- niezwłocznie powiadomić o wypadku rodziców( prawnych opiekunów) poszkodowanego, lub osobę sprawującą nad nim opiekę.

§ 6 Zasady obowiązujące podczas zajęć wychowania fizycznego

  1. 1.     Stopień trudności i intensywność ćwiczeń dostosowuje się do aktualnej sprawności fizycznej i wydolności ćwiczących.
  2. 2.     Uczestnika zajęć uskarżającego się na dolegliwości zdrowotne zwalnia się w danym dniu z wykonywania planowanych ćwiczeń informując o tym rodziców( prawnych opiekunów).
  3. 3.     Ćwiczenia są prowadzone z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo ćwiczących.
  4. 4.     Bramki i kosze do gry oraz inne urządzenia, których przemieszczenie się może stanowić zagrożenie dla zdrowia ćwiczących są mocowane na stałe.
  5. 5.      Stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego jest sprawdzany przed każdymi zajęciami.
  6. 6.     W salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawniania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw umieszcza się tablice informacyjne określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego.
  7. 7.     Prowadzący zajęcia zapoznaje osoby biorące w nich udział z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz uczestnictwa w grach i zabawach.
  8. 8.     W czasie zawodów sportowych organizowanych przez szkołę oraz  podczas uczestnictwa w zawodach sportowych w innych placówkach uczniowie nie mogą pozostawać bez opieki osób do tego upoważnionych.

§ 7 Obowiązki nauczyciela podczas wycieczki szkolnej

  1. Organizator wyjścia/ wyjazdu/ wycieczki uczniów poza teren szkoły odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych mu uczniów, którzy są pod jego stałym nadzorem. Nauczyciel jest także zobowiązany do przestrzegania obowiązującego w Szkole Regulaminu wycieczek szkolnych.
  2. Nauczyciel zobowiązany jest ponadto :

-  opracować program wycieczki i regulamin pobytu grupy w danym miejscu, i przedłożyć je dyrektorowi szkoły w celu zatwierdzenia,

- wpisać wyjście/ wyjazd do szkolnego rejestru wycieczek szkolnych,

- uzyskać pisemną zgodę rodziców( prawnych opiekunów) na udział ich dzieci w wycieczce poza teren miejscowości, w której znajduje się szkoła. Jeżeli u ucznia występują przeciwwskazania zdrowotne nie zezwalające na jego uczestnictwo w wycieczce- zostaje on zwolniony z wyjazdu,

- przestrzegać warunków opieki nad uczniami, tj. stale sprawdzać stan liczebny uczniów przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz przybyciu do punktu docelowego, pamiętać, że tzw. „ czas wolny” nie zwalnia nauczyciela od odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów, nauczyciel zobowiązany jest do stałego dyscyplinowania uczestników wycieczki, a w chwili wypadku koordynuje przebieg akcji ratunkowej i ponosi pełną odpowiedzialność za podjęte działania.

   3. W miejscowości usytuowania szkoły grupa wycieczkowa nie może          przekraczać 30 osób na jednego opiekuna.

  4.  Kiedy wyjazd odbywa się poza miejscowość, w której znajduje się szkoła, na jednego   opiekuna przypada nie więcej niż 15 uczniów.

  5. Podczas turystyki kwalifikowanej( góry, woda) na jednego opiekuna przypada nie więcej niż 10 uczniów.

   6. Jeśli wycieczka udaje się w rejony powyżej 1000m n.p.m. oraz w Parkach Narodowych musi być ona prowadzona przez przewodnika z odpowiednimi kwalifikacjami.

  7.  Na wycieczkę szkolną należy obowiązkowo zabrać dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy.

  8.  Nauczyciel może wyrazić zgodę na kąpiel uczestników wycieczki jedynie w kąpieliskach strzeżonych, pod stałą obserwacją i nadzorem nauczyciela i ratownika, w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów.

   9. Podczas wycieczki rowerowej grupa nie może przekroczyć 15 osób ( razem z opiekunem), a każdy uczestnik musi legitymować się kartą rowerową.

  10.  Opiekun grupy zobowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad przeciwpożarowych.

  11. Bezwzględnie należy odwołać wyjście w teren podczas burzy, mrozu, śnieżycy, gołoledzi i podobnych niesprzyjających warunków atmosferycznych.

  12. Zabronione jest korzystanie przez uczniów ze ślizgawek na zamarzniętych rzekach, jeziorach, stawach i zbiornikach.

Nierada, 24.08.2011r.