W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę poznajemy dzieje naszej „małej ojczyzny”

Jesteś tu: Strona główna » Niepodległa » W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę poznajemy dzieje naszej „małej ojczyzny”

W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę poznajemy dzieje naszej „małej ojczyzny”

Jak co roku uczniowie klasy 5 uczestniczą w zajęciach terenowych realizowanych w formie Questu - wyprawy, której celem jest odkrycie skrzyni ze skarbem. Zanim znajdziemy skrzynię musimy odgadnąć hasło szukając odpowiedzi na zagadki, związane z obiektami występującymi na trasie marszu. Trasę tę podpowiada  Quest umieszczony na stronie internetowej Stowarzyszenia Bractwo Kuźnic  - Quest „Po obu stronach Warty. Poczesna, Nowa Wieś, Zawodzie”. Według autorów Questu czas przejścia proponowanej trasy to 60 minut, jednak nam zajmuje zawsze znacznie więcej czasu ponieważ poszerzamy tematykę zajęć o dodatkowe elementy. Tym razem, w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę  skupiliśmy się na historii naszej okolicy na tle wydarzeń z  dziejów Polski. 

Oś czasu, którą uzupełniali uczniowie brała początek 60 lat po bitwie pod Grunwaldem - wtedy pojawiły się pierwsze wzmianki o Wrzosowej, a kończyła na czasach współczesnych. Uczniowie dowiedzieli się, że Nierada kiedyś nazywała się Radziątków, dlaczego w ołtarzu głównym w kościele w Poczesnej znajdują się młot i kilof górniczy, podczas którego zaboru utraciliśmy niepodległość, co to jest klinkierówka, gdzie nasi przodkowie mielili mąkę, ile lat po odzyskaniu niepodległości zbudowano siedzibę urzędu gminy, kiedy wybudowano naszą szkołę a kiedy powstała parafia w Nieradzie i wielu, wielu innych ciekawych rzeczy.

Miło nam było przy jednym z omawianych obiektów spotkać zaprzyjaźnionych z naszą  szkołą  policjantów z Posterunku w Poczesnej.

 

Nauczycielka przyrody - Iwona Kołodziejczyk