Narodowe Czytanie 2021

Jak co roku, we wrześniu, odbyło się Narodowe Czytanie, które jest organizowane poprzez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Trwa ono już od 2012 roku. Ma ono zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Podczas ubiegłorocznej edycji lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Obecnie pokuszono się o interpretację dramatu Gabrieli Zapolskiej, pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Ta satyryczna komedia obyczajowa zdobyła sobie trwałe powodzenie dzięki znakomitej kompozycji i świetnej charakterystyce postaci.

Głównym problemem sztuki jest kryzys moralności mieszczańskiej na początku XX wieku, ukazany poprzez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, szczególnie postaci tytułowej, ograniczonej, obłudnej i egoistycznej właścicielki czynszowej kamienicy. Popularność komedii sprawiła, że dulszczyzna stała się powszechnie używanym synonimem kołtunerii moralno - obyczajowej, wstecznictwa i zakłamania drobnomieszczańskiej społeczności.

My postanowiliśmy przedstawić interpretację tegoż utworu, tak jakby zza kulis. W rolę tytułowej Pani Dulskiej wcieliła się nasza znakomita anglistka – mgr Katarzyna Szyda – Chęcińska, a w roli Zbyszka – wystąpił Jej syn - Mateusz Chęciński – absolwent naszej szkoły. Zachęcamy do wysłuchania tejże interpretacji.

Opracowały:

mgr Anna Lula,