Z wizytą na zamku ...

„ … Dawno, dawno temu, w dwóch sąsiadujących zamkach, Bobolice i Mirów, żyło dwóch braci. Gromadzili bogactwa, zdobyte w różnych wojnach, z których przywozili liczne łupy. Sprawiedliwie dzielili się po połowie. Mir i Bobol wykuli podziemny tunel łączący oba zamki.

Strzegła go czarownica, która swoim wyglądem odstraszała niechcianych gości. Pewnego razu Bobol wrócił z wojny przywożąc ze sobą piękną pannę, w której obaj bracia zakochali się bez opamiętania. Los uśmiechnął się do Bobola i wkrótce poślubił dziewczynę, ale ta darzyła uczuciem drugiego z braci. Bobol zabił Mira, a dziewczynę zamurował w wieży. Podobno do dzisiaj błąka się tam postać smutnej kobiety, tęsknie spoglądającej na Mirów …”

Tak głosi legenda, którą w ruinach zamkowych poznawali nasi Rodacy - Uczniowie z Jaszun. Przeszliśmy wspólnie szlakiem z Mirowa do Bobolic, zwiedziliśmy zamkowe komnaty dawnej strażnicy. Późnym popołudniem zaś zaproszeni zostaliśmy do Szkoły Podstawowej w Poczesnej, gdzie obejrzeliśmy występ grupy TAKT. Młodzi tancerze Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji zaprezentowali układ choreograficzny autorstwa pani Pauliny Perygi – był to taniec czterech żywiołów, który bardzo nam się podobał!