"Nad Niemnem" - Narodowe Czytanie 2023

„Nad Niemnem” czytane nad Wartą …

Wczoraj 11 września 2023 roku, w samo południe, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem wybrano urokliwe miejsce na rzeką Wartą w Słowiku. Przybyli Samorządowcy, wśród których znaleźli się: Włodarz Gminy Poczesna – Pan Krzysztof Ujma, Zastępca Wójta – Pan Andrzej Lech, Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Iwona Choła, Skarbnik Gminy – Pani Magdalena Kadłubek, Sekretarz Gminy – Pani Renata Smędzik, Radni, Sołtysi, Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Przedszkoli, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, Nauczyciele i Uczniowie, a także Mieszkańcy Gminy. Wśród zaproszonych Gości znalazł się Pan Adam Morzyk – Członek Zarządu Rady Powiatu. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli duchowieństwa, które reprezentował Ksiądz Prałat Jarosław Sroka.

Urywki z powieści Elizy Orzeszkowej czytali kolejno: Wójt Gminy Poczesna – Pan Krzysztof Ujma, Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Iwona Choła, Ksiądz Proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela – Prałat Jarosław Sroka, poetka – Pani Zdzisława Pierończyk; Pani Grażyna Mielczarek – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej „B”; Uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku; Radny – Pan Łukasz Szumera oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie – Marta Muchla.

Każdy Lektor wybrał wyjątkowy dla siebie fragment „Nad Niemnem”, co sprawiło, że zgromadzeni mogli nie tylko wysłuchać, ale wręcz przenieść się w realia powieści. Czytający malowali słowami krajobrazy, układające się w mozaikę wzruszeń za przemijającym światem - podporządkowanym odwiecznemu rytmowi przyrody, przepojonym umiłowaniem Ojczyzny, pracą dla Niej, gorącą potrzebą tworzenia dobra. I jak to w życiu bywa, radość mieszała się z zadumą i refleksją. Tekstowi towarzyszyła muzyka z filmowej adaptacji dzieła Elizy Orzeszkowej i motyw przewodni „Spring Waltz” Chopina. Urywki „Nad Niemnem” przeplatały pieśni ludowe w wykonaniu Zespołu „Pocześnianki” - przygotowanego perfekcyjnie przez Panią Dorotę Szumerę.

Korczyńscy, Bohatyrowicze, czy Orzelscy stali się nam bliscy, choć żyjący w innym miejscu i epoce. Dzisiaj bohaterami jesteśmy my. Wszyscy, którzy tak, jak Jan i Cecylia – dokładają starań, by z puszczy życia wyłonić na światło dzienne talenty i niezwykłe umiejętności naszych dzieci i młodzieży! Z niecierpliwością czekamy na kolejne Narodowe Czytanie.