SZKOLNY KLUB ORTOGRAFFITI ,,Ortomocni”

Szkoła Podstawowa w Nieradzie uzyskała Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dysleksji za zrealizowaną w roku szkolnym 2022/2023 innowację pedagogiczną w postaci szkolnego Klubu Ortograffiti w oparciu o Metodę Ortograffiti.

Innowacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej z wykorzystaniem Metody Ortograffiti zapewniała naszym uczniom z trudnościami w uczeniu się profesjonalną pomoc. W ramach działalności Klubu zrealizowano innowacyjne projekty w klasie I:,,Poczytaj Bratkowi” oraz na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych :,,Ortokrzyżówka”. Projekty miały na celu:

1. Zminimalizowanie skutków trudności w uczeniu się
  2. Zmotywowanie uczniów do intensywnej pracy
  3. Budowanie relacji między wszystkimi członkami społeczności szkolnej
  4. Uczynić z ortografii pasjonującą zabawę
  5. Wzmocnić poczucie wartości uczniów z trudnościami
  6. Zdobywanie nowych kompetencji w zakresie pomocy uczniom z trudnościami
  7. Zrealizowanie zadań wyznaczonych przez MEN

W nowym roku szkolnym 20232024 nasza szkoła również przystąpiła do przeprowadzenia nowych innowacji pedagogicznych w postaci szkolnych Klubów Ortograffiti:

,,ORTOMOCNI” dla grupy terapeutycznej realizowana podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. W ramach Sekcji uczniowie będą dyskutować nie tylko na temat samego przeczytanego utworu, lecz również rozważać alternatywne zakończenia, czy zmianiać postawy któregoś z bohaterów, a następnie wykonywać związane z nim zadania: Wykonanie grupowego obrazu na omawiany temat z zastosowaniem różnych technik plastycznych, układanie krzyżówek, wymyślanie gier planszowych opartch na omawianej fabule, wykonać scenki dramowe do wybranego fragmentu opowiadania. Wypełniając różne ćwiczenia, myślę że nuda nigdy nam nie będzie grozić i motywacja uczniów będzie wzrastać. Łącząc przyjemne z pożytecznym, usprawniając funkcje percepcyjno-motoryczne oraz rozwijając swoje zainteresowanie przeżyjemy niejedną fajną przygodę. Podczas spotkań w naszym Klubie niemożliwe staje się możliwe, a żaden pomysł nie jest zły. Sala lekcyjna zamienia się w dowolne miejsce na Ziemi, a jedynie co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Rozwiązujemy zagadki matematyczne, ortograficzne czy ćwiczymy czytanie ze zrozumieniem wychodząc poza schematy, aby wszechstronnie się rozwijać, a efekty naszej pracy możemy wykorzystać w przyszłości. Klub Ortomocni pozwala podejmować nowe wyzwania, jest elastyczny i kreatywny. ,,Poczytaj Bratkowi” projekt edukacyjny w klasie II mający na celu czytanie ze zrozumieniem, jako umiejętność wykorzystania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy, rozwój emocjonalny, intelektualny i moralny, umiejętność uczenia się jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawośći świata, odkrywanie swoich zainteresowań i przygotowań do dalszej edukacji w klasie IV, umiejetność komunikowania się w języku ojczystym, zarówno w mowie jak i w piśmie.

Mam nadzieję, że wdrożone projekty z wykorzystaniem Metody Ortograffiti rozwiną u moich uczniów zamiłowanie do czytania oraz ukształtuje kompetencje czytelnicze. Nauczą ich róznych sposobów radzenia sobie z trudnościami oraz wykorzystania zdobytych umiejętności w codziennym życiu. Wprawi ich do współodczuwania i umiejętności komunikowania światu tego, co czują, a także wdroży do współpracy oraz pomagania sobie nawzajem.

Innowator Pomocy

Psychologiczno-Pedagogicznej: