Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

Standardy Ochrony Nieletnich

Szanowni Państwo!

Standardy Ochrony Nieletnich - powstały po to, by wzmacniać i chronić naszych Wychowanków i Uczniów. Stanowią zbiór zasad postępowania w przypadku, gdy dochodzi do krzywdzenia Dzieci, tak, by każdy mógł zareagować na czas, by nikomu nic się nie stało, by nie przechodzić obojętnie wobec przemocy. Możemy jej doświadczać my dorośli. Niestety bywa, że doświadczają jej także Dzieci.  Przemoc ma nie tylko wymiar fizyczny, zmierzając do uszkodzenia ciała, często uderza w poczucie naszej wartości. Takie rany goją się trudniej. Polityka Ochrony Dzieci  ma za zadanie zapobiegać niewłaściwym zachowaniom oraz sprawić, że nasze Dzieci będą bezpieczne i szczęśliwe. Umieszczone na naszej stronie Internetowej mają służyć: Wychowankom, Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.).

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606).

Standardy wprowadzone dzisiaj, w dniu 15 lutego 2024 roku, określają w szczególności:

  1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec dzieci.
  2. Zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu młodzieży.
  3. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury Niebieskie Karty”.
  4. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
  5. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie kadry pedagogicznej i niepedagogicznej do stosowania standardów, zasady przygotowania pracowników do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.
  6. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
  7. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
  8. Sposób dokumentowania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru ucznia i zasady przechowywania dokumentów.
  9. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet.
  10. Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
  11. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.