Spotkanie z funkcjonariuszem SOK

W dniu 13 maja 2014r. uczniów klas I-III szkoły podstawowej odwiedził funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei z Posterunku SOK w Częstochowie. Gościa powitała i przedstawiła dyrektor szkoły mgr Bożena Turek.

Spotkanie rozpoczęło się prelekcją na temat bezpiecznego zachowania dzieci na peronach,    w pociągach oraz w okolicy torów i przejazdów kolejowych. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką służby SOK, mogli dokładnie obejrzeć wyposażenie funkcjonariusza np. kajdanki, paralizator, kaburę, ręczny miotacz gazu. Jak się okazuje, większość wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych wynika głównie z powodu błędów popełnianych przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące przepisy i zasady bezpieczeństwa. Duża ilość tych zdarzeń ma miejsce na niestrzeżonych, oznakowanych krzyżem św. Andrzeja i znakiem „STOP” przejazdach kolejowych, wyposażonych w sygnalizację świetlną. Wszelkie wzorce nieprawidłowych zachowań były poparte przykładami. Omówione zostały również główne zadania przed którymi stoi Straż Ochrony Kolei. Zaliczyć należy do nich m. in.: kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych, ochronę życia, zdrowia ludzi i mienia oraz zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych na obszarze kolejowym.

Agnieszka Majcherczyk

Anna Mrozek