WYŚCIG POKOJU- GRA W KAPSLE

Dzisiaj przedstawiam wam grę, w która kiedyś grało wiele młodych osób, gra ta nazywa się wyścig pokoju, czyli wyścig na kapsle. Spytajcie swoich rodziców lub dziadków, oni na pewno jeszcze pamiętają. Gotowi? Start!

Anna Mrozek

KAPSLE

Czas:
dopóki toru nie zmyje deszcz lub palce nie napuchną od pstrykania.

Wymagania terenu:
powierzchnia łatwa do uformowania.

Ilość i wiek uczestników:
co najmniej dwóch graczy, od około szóstego roku życia.

Niezbędne akcesoria:
kapsle od butelek.

Reguły gry:
Na ziemi rysujemy tor: kredą lubi kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Zaznaczamy linię startu i linię mety a pomiędzy nimi może „dziać się” wszystko tzn. tor może zakręcać, można robić nasypy i wyrzutnie z piasku, przeszkody z gałęzi, kamieni lub zbiorniki wodne (dołek w ziemi zabezpieczony folią i wypełniony wodą albo zwykła kałuża).
Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód i pstryknięciem w falowany bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę i w ten sposób ścigamy się do mety. Wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.

Uwagi, komentarze:
W latach 80-tych na podwórkach bardzo popularną tzw. Wyścigu Pokoju, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle (kolarzy) specjalnie przygotowywano do wyścigu - polerowano (zdzierano) o chodnik jego wierzch tak, by kapsel miał lepszy „poślizg” a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny czy wosku a samą mapę najczęściej wycinano z encyklopedii - ryzykowano oszpecenie wartościowej książki, choć groziło to nie lada burą od rodziców.
Dziś także możemy nasze kapsle ozdabiać i oznaczać np. naklejając flagi, miniaturowe obrazki z ulubionymi modelami aut, motocykli czy wizerunki sportowych idoli. Kto okaże się być czarnym koniem naszych wyścigów? Gotowi… START!