Góralskie liczenie 09.06.2020

Ćwiczenia oddechowe – Na łące.

Dzieci maszerują w dowolnych kierunkach sali w rytmie piosenki. Podczas przerwy w nagraniu zatrzymują: – Jesteśmy na wsi. Tutaj spędzamy wakacje. W ogrodzie pełnym drzew owocowych i kwiatów stoją ule. W nich mieszkają pszczoły, które wydają różne dźwięki, poruszając odpowiednio skrzydełkami. czary mary zamieniacie sie w pracowite pszczółki. Dzieci nabierają nosem powietrze. Kiedy je wypuszczają, wypowiadają głoskę bzz lub buu.

Zabawa matematyczna Juhasowe liczenie.

Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu. Potrzebne nam będą liczmany z wyprawki plastycznej, kartoniki z liczbami i znakami: +, , = .

Zadanie 1.

Na hali, na hali

10 owiec juhas pasie.
Dwie w góry mu uciekły.
Ile teraz masz owiec, juhasie?

Dzieci układają 10 liczmanów. Odsuwają 2.
Układają działanie:

10 – 2 = 8

Odpowiadają na pytanie:

Teraz jest 8 owiec.

Tak samo postępują przy innych zadaniach.

Zadanie 2.

Do zagrody 9 owiec
wpędził juhas młody.

Ale cztery starsze owce
uciekły z zagrody.
Policz teraz szybko mi
–ile owiec w zagrodzie śpi?

Zadanie 3.

Na hali, na hali
raz się tak zdarzyło,

że do 7 starszych owiec
3 młode przybyły.
Powiedz teraz mi –
ile wszystkich owiec
w zagrodzie śpi?

Zadanie 4.

Na łące pod górą

juhas owce pasie;
cztery czarne owce
i pięć białych hasa.
Ile wszystkich owiec
jest w stadzie juhasa?

Zabawa ruchowa wspinaczka górska
Na hasło: Wspinaczka, dzieci stoją i wyciągają ręce w górę, wykonując ruchy naprzemienne.
Na hasło: Spacer, dzieci maszerują po sali.

Spójrzcie proszę na mapki które zamieściłam, zobaczycie gdzie na mapie Polski znajdują się góry.

W załączniku znajdziecie również kartę pracy gdzie głodny niedźwiadek zabłądził w górach i bardzo zgłodniał musicie znaleźć mu drogę do miodu, kartę gdzie dzieci wybierają się w podróż, literkę G,g do utrwalenia oraz grę której bohaterem jest ślimaczek i oczywiście ćwiczenia w dodawaniu  i  odejmowaniu.