W zdrowym ciele zdrowy duch!

To powiedzenie Juwenalisa z Akwinum (łac. Mens sana in corpore sano) – rzymskiego poety satyrycznego − zostało potwierdzone naukowo – ruch zwiększa sprawność mózgu. Dlatego w okresie intensywnego wysiłku intelektualnego nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

Czy wiecie, że…

Podobno Einstein wpadł na teorię względności podczas jazdy na rowerze. Faktem są wyniki badań naukowych dowodzące, że dzięki ćwiczeniom w ośrodku pamięci tworzą się nowe komórki mózgowe. Badania wyraźnie wskazują na to, że trening wpływa pozytywnie na szybkość, z jaką przetwarzamy informacje. Profesorowie D. Reynolds i R. Nicolson wykazali, że ćwiczenia poprawiają pamięć, a uczniowie aktywni fizycznie uzyskują lepsze wyniki w zadaniach sprawdzających rozumienie czytanego tekstu. Efekty treningów utrzymują się długo, nawet do 4 miesięcy po zaprzestaniu ćwiczeń.

Aktywność fizyczna zwiększa też kreatywność (czego dowodzą testy przeprowadzone przez prof. L. Colzato z holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie), jeśli zatem czeka Cię wykonanie projektu lub pisanie referatu, weź się do pracy nie wcześniej, niż 2 godziny po zakończeniu ćwiczeń; wtedy Twoja kreatywność osiągnie najwyższy poziom.

To co? Ćwiczycie?

Olga Jadczyk