Goście z Jaszun w naszej szkole !

W piątek 22 kwietnia 2022 w Szkole Podstawowej w Nieradzie podejmowaliśmy Delegację z Gminy Jaszuny w rejonie solecznickim. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Gminy - Pan Zdzisław Mażejko, a także Dyrektor Gimnazjum im. Michała Balińskiego – Pani Andżela Dajlidko oraz Dyrektor działającego tam Przedszkola – Pani Irena Voicinovic. Wśród znamienitych Gości były również: Pani Kristina Smachtina – Sołtys sołectwa Kolejowego II i Pani Teresa Tankun – Sołtys sołectwa Merecz.

Nasi Rodacy mieszkający na Wileńszczyźnie przybyli wraz z Wójtem Gminy Poczesna – Panem mgr inż. Krzysztofem Ujmą, na zaproszenie którego odpowiedzieli nie po raz pierwszy. Od 30 września 2017 roku – Jaszuny i Poczesna są gminami,
które łączy współpraca partnerska, polegająca na wymianie doświadczeń samorządowych, wzajemnym wsparciu w dziedzinie: kultury, edukacji i sportu oraz promocji działań obu samorządów. Delegacji towarzyszyła Pani Iwona Skorupa – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Odwiedzających powitała dyrektor Szkoły Podstawowej - Pani Marta Muchla wraz Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Izabelą Turek. Pani Dyrektor przedstawiła ważne fakty, dotyczące historii szkoły, a także opowiedziała o jej obecnej działalności. Podczas wspólnie spędzonych chwil, nie tylko zaproszeni Goście zapoznali się z ofertą edukacyjną i możliwościami placówki, ale i my zyskaliśmy wiedzę o funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i licznych oddziałów przedszkolnych.

Wzajemnie się poznawaliśmy, wymienialiśmy spostrzeżenia i zacieśnialiśmy nową znajomość. Tematów do rozmów nie brakowało, ponieważ bardzo szybko znaleźliśmy nić porozumienia. Nie mogliśmy pominąć jakże ważnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę i sposobów niesienia pomocy dla Uchodźców. Połączyły nas podobne doświadczenia, związane z organizacją zbiórek darów rzeczowych i ich dostarczaniem dla Potrzebujących. Okazało się, że w sercach Wszystkich Uczestników spotkania płonie ta sama nadzieja na jak najszybsze odzyskanie wolności i suwerenności przez naszych wschodnich Sąsiadów.

Zaproszeni Goście obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu Uczniów poszczególnych klas, którzy zaprezentowali: taniec z szarfami, piosenkę „Idą Leśni” (Piotr Jabłoński – klasa I), a także wiersz „Gawęda o Ziemi Ojczystej” (Aleksandra Lesińska – klasa VI). Akcentem końcowym był występ chóru szkolnego „Niezapominajki”, który zaśpiewał wzruszająco „Jesteśmy stąd, (…) tu wszędzie nasze gniazda …” . Uczniów przygotowały: Pani Dorota Wiśniewska oraz Pani Lena Loch, zaś układ taneczny i dekoracja to zasługa Pani Katarzyny Paligi.

Następnie Delegacja Władz Gminy Jaszuny i Przedstawicieli obu placówek edukacyjnych - zwiedziła szkołę oraz jej najbliższe otoczenie, zapoznając się z Gronem pedagogicznym, Wychowankami i Uczniami. Wizytę zwieńczył poczęstunek, zaserwowany w szkolnej stołówce.

Charakter tego spotkania najlepiej podsumowują słowa: „ Przyjaźń to nie obowiązek bycia, ale radość przebywania!”. Już dzisiaj cieszymy się na obietnicę powtórnych odwiedzin, na które będziemy czekać z niecierpliwością. Dziękujemy za miłe chwile, pozostając pod wrażeniem wyjątkowego ciepła i wrażliwości Rodaków z Gminy Jaszuny, których reprezentowali nasi Znamienici Goście! Dziękujemy i zapraszamy przy najbliższej okazji do Szkoły Podstawowej w Nieradzie, w Gminie Poczesna!

Marta Muchla