Australia - 29.05.2020r.

Dzień dobry,  dzisiaj przenosimy się do Australii!

„Skaczmy do góry jak kangury” – zabawa ruchowa naśladowcza.
Zakładamy Misiaki  plecaki  na brzuch zamiast na plecy, plecak ma przypominać torbę kangura i skaczemy w rytm muzyki jaką Wam zamieszczam w załączniku.

Troszkę ciekawostek o Australii:
- Australia  to  dom skocznych kangurów i sympatycznych koali. Często mówi się że Koala jest misiem, lecz nie jest to miś tylko torbacz, czyli taki dość nietypowy ssak żyjący tylko w Australii, kuzyn wombatów, kangurów  i diabłów tasmańskich, a z niedźwiedziami łączy je niewiele. Jednak muszę przyznać, że jest to najbardziej misiowaty „nie-miś” jakiego widziałam. Wszystko dlatego, że wyglądają tak pociesznie, jak pluszowe misiowe przytulanki.
- Otoczona wodą Australia jest najmniejszym z kontynentów, krajem bogatym kulturowo i ekonomicznie. Jest to Kontynent, który jest jednocześnie państwem.
- Australia zwana "Krainą do góry nogami" jest fascynującym miejscem gdzie dzieci uwielbiają opowieści o Aborygenach, jadowitych wężach, dziobakach i kangurach. Wiecie, że w Australii mieszka więcej kangurów niż ludzi? Kangur to narodowy symbol Australii.
- Australia leży na półkuli południowej co oznacza, że pory roku są odwrotne do tych w Europie.
- Rdzenna ludność Australii to australijscy Aborygeni.
- Australia jest w rzeczywistości najsuchszym zamieszkałym kontynentem świata.
„Prawda – fałsz” .
Dzieci po wysłuchaniu zdań określają czy treść w nich zawarta jest prawdziwa czy fałszywa
(prawda- ręka do góry, fałsz ręka pozostaje na stole lub oparta o nogę), rodzice mogą pomagać w razie trudności i wytłumaczyć niejasności:
1. Kangury mieszkają na Antarktydzie ponieważ kochają  śnieg .  (Nie, Kangury mieszkają na wolności tylko w Australii)
2. Wombaty żyją w Afryce i mają trąbę jak słoń. (Nie, na wolności spotkać je można jedynie w Australii i nie przypominają słoni!!)
3. Koala śpi około 20 godzin dziennie.    (Tak, Koale śpią nawet dwadzieścia godzin na dobę, bo ilość energii i składników odżywczych, którą dostarcza im pożywienie czyli głownie liście Eukaliptusa, jest niewystarczająca do jakiejś większej aktywności. Budzą się co jakiś czas, by coś przekąsić i zapadają w kolejną drzemkę)
4. Diabeł Tasmański mieszka na australijskiej wyspie Tasmanii. (Tak, na wolności można go spotkać jedynie tam.)
5. Kangury noszą swoje dzieci w workach na brzuchu.
6. Dziobak składa jaja. (Tak oczywiście, pomimo że jest ssakiem, ale jaja składa!)
7. Kolczatka australijska jest ptakiem. ( Nie, to ssak który wyglądem przypomina jeża, z długim ryjkiem,  dość dziwaczny zwierzak ale ładniutki i niegroźny)
8. Bumerang to owoc.

Posłuchajcie piosenki o Koali :

Pamiętacie Tomka który był parowozem, tym razem wybrał się do odległej Australii i zobaczcie kogo tam spotkał:

Zapraszam do kart pracy gdzie możecie wybrać sobie zadania do zrobienia, i oczywiście do obejrzenia zdjęć zwierząt charakterystycznych dla Australii, wszystko znajduje się  w załącznikach.
Zamieszczam również postać Koali do wydrukowania i sklejenia.