Góralskie liczenie - 03.06.2020r.

Dzisiaj będziemy rozwijać umiejętności liczenia oraz poznawać środowisko przyrodnicze obszarów górskich.

Zabawa matematyczna – Góralskie liczenie.
Dzieci są ustawione w kole. Jedno dziecko jest juhasem (wcześniej R. wyjaśnił, kim jest juhas, a kim baca), pozostałe – to owce. R mówi rymowankę, a dzieci idą w koło, trzymając
się za ręce.
Na hali, na hali Jedna mu ciekła
juhas owce pasie. – dogoń ją, juhasie.
R. wskazuje na jedno dziecko (owcę), które wychodzi z koła i ucieka przed juhasem. Jeżeli juhas złapie owcę, to dalej pełni swoją rolę. Jeżeli jej nie złapie, to uciekające dziecko wchodzi do środka koła – zostaje juhasem i zasłania oczy rękami. N. wybiera jedno dziecko, które się chowa, i zaczyna kolejną zwrotkę rymowanki.
Na łące, na łące Jedna się zgubiła,
juhas owce pasie. szukaj jej, juhasie.
Dzieci w kole zatrzymują się. Juhas odsłania oczy i szuka owcy poza kołem. Jeśli znajdzie, przyprowadza ją do koła. Jeśli nie – owca, która dobrze się schowała, zostaje pastuszkiem, a juhas wraca do dzieci. Teraz owce spacerują gromadką za juhasem. R. zatrzymuje przy sobie dwoje dzieci i mówi trzecią zwrotkę rymowanki.
Na hali, na hali miał juhas mało owiec,
tak się raz zdarzyło, lecz dwie mu przybyły.
Po ostatnich słowach dwoje stojących z boku dzieci dochodzi do pozostałych. R. zmienia pastuszka, zatrzymuje przy sobie czworo dzieci i mówi rymowankę.
Na łące, na łące, przyszły do juhasa
tam gdzie siana kopce, cztery obce owce.
Czworo dzieci dochodzi do pozostałych i spaceruje razem z nimi. Pod koniec ostatniej zwrotki owce i juhas przykucają.
Pilnuj swoich owiec, noc spędzą w zagrodzie,
góralski juhasie, ty czuwaj w szałasie.

Zapraszam do wysłuchania piosenki pt. "Lato na dywanie" https://www.youtube.com/watch?v=JY2LxTIkWyQ

Praca plastyczna - Malowanie gór farbami na pogniecionej kartce.
Dla każdego dziecka: farby plakatowe, kartka, pędzelek, kartka z bloku technicznego.
Dzieci formują z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejają je na kartce z bloku technicznego; malują farbami plakatowymi na różne odcienie brązu; malują drzewa iglaste u podnóża gór.
• Zabawa ruchowa Hasła.
Na hasło: Wspinaczka, dzieci stoją i wyciągają ręce w górę, wykonując ruchy naprzemienne.
Na hasło: Spacer, dzieci maszerują po sali.