Niby tacy sami a jednak inni - 05.06.2020r.

Osoba niepełnosprawna to taka, która nie może samodzielnie – częściowo lub całkowicie

– zapewnić sobie możliwości normalnego życia, indywidualnego i społecznego, na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej.

Obejrzyjcie proszę te dwie bajki które poruszają uczucia osób niepełnosprawnych:

Rozmowa na temat tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych.:

− Co oznacza słowo tolerancja? (akceptowanie inności innej osoby, przyjmowanie jej taką, jaka jest)

− Co oznacza słowo akceptacja? (uznanie czegoś, aprobatę, potwierdzenie czegoś, pogodzenie się z tym, czego nie można zmienić, uznanie czyichś cech)

− Czy wszyscy muszą być tacy sami?

Jakie są wasze odczucia, gdy inne dzieci, nowo spotkane które Was nie znają, nie chcą się z Wami bawić, wyśmiewają się, dokuczają  itd. To przykre i na pewno każdemu z nas jest wtedy smutno. Każdy z nas jest inny, co nie znaczy że gorszy, ponieważ każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego, swoje własne piękno. Jedyne istniejące różnice to te które tworzymy sami, trzeba szanować cudze uczucia, poglądy  i obyczaje, czasami różniące się od naszych, żyć zgodnie z własnym sumieniem nie robiąc krzywdy innym.

Jak myślicie:

− Jak należy zachować się w kontakcie z osobą niepełnosprawną?
- Co dla osoby poruszającej się na wózku jest przeszkodą niemożliwą do pokonania?
(schody)

− Co ułatwia osobom poruszającym się na wózku wjazd do budynku? (podjazd)
− Dzięki czemu osoby niewidome mogą nauczyć się czytać? (dzięki alfabetowi Braille’a – piśmie punktowym dla niewidomych)
− Co pomaga poruszać się osobie niewidomej? (pies przewodnik, biała laska)

Zamieściłam Wam Serce z dłoni w załączniku, chciałabym byście je ładnie pokolorowali, będzie to nasz znak akceptacji i wsparcia dla osób z niepełnoprawnościami.
Uczmy  sami siebie i  dzieci akceptacji, zrozumienia, życzliwości dla drugiego człowieka.