Procedura korzystania nauczycieli ze sprzętu multimedialnego

w Szkole Podstawowej w Nieradzie

1. Procedura określa zasady korzystania ze sprzętu komputerowego znajdującego się w sali komputerowej, pokoju nauczycielskim, świetlicy szkolnej oraz laptopów w klasach I - III.

2. Odpowiedzialność za sprzęt komputerowy znajdujący się w:

1)      sali komputerowej ponoszą wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia,

2)      świetlicy szkolnej ponoszą nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami przebywającymi
w świetlicy,

3)      pokoju nauczycielskim ponoszą wszyscy nauczyciele,

4)      klasach I - III wychowawcy klas I - III oraz nauczyciele uczący w klasach I - III wykorzystujący sprzęt na swoich zajęciach.

3. Odpowiedzialność za sprzęt komputerowy znajdujący się w sali komputerowej, pokoju nauczycielskim, świetlicy szkolnej, laptopy w klasach I - III dotyczy:

1)      Instalacji i użytkowania komputerów,

2)      Prawidłowego korzystania z laptopów, tablicy interaktywnej, projektora multimedialnego, ekranu projekcyjnego,

3)      Decydowania o sposobie zapisu plików na komputerze przez nauczycieli klas I-VI prowadzących zajęcia,

4)      Dopilnowanie po zakończeniu zajęć lekcyjnych w danym dniu, aby wszystkie komputery zostały wyłączone oraz odłączone od zasilania prądem:

- w pokoju nauczycielskim nauczyciel, który jako ostatni kończy zajęcia w szkole,

- w świetlicy szkolnej wychowawca świetlicy,

- w sali komputerowej nauczyciel, który ostatni kończy zajęcia w tej sali,

5)      Decydowanie wspólnie z dyrektorem o zabieraniu laptopów poza obiekt szkoły.

4. Komputery i laptopy służą wyłącznie do celów edukacyjnych (np. pisania artykułów, referatów, rozszerzania wiedzy przedmiotowej, gromadzenia informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych itp.). Nie można wykorzystywać ich do gier, czatów, gadu – gadu, blogowania, wysyłania SMS – ów itp.

5. Zasady wykorzystywania sprzętu na zajęciach dydaktycznych:

1)      Każda klasa ma przypisane stałe konto.

2)      Podczas zajęć nauczyciel określa czas wykorzystania sprzętu.

3)      Kończąc pracę z komputerem nie należy wymuszać zamknięcia systemu, lecz poczekać do zakończenia aktualizacji.

4)      Jeżeli komputery będą wykorzystywane na następnej lekcji, wówczas na czas przerwy nauczyciel zamyka salę.

5)      Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia jest zobowiązany pozostawać w sali komputerowej, w której prowadzi zajęcia dydaktyczne przez cały czas trwania tych zajęć oraz sprawować czynny nadzór organizacyjny i pedagogiczny nad klasą/grupą, z którą odbywa zajęcia,

6)      Nauczyciel prowadzący wykorzystuje na zajęciach dydaktycznych tylko licencjonowane

oprogramowanie i w sytuacji naruszenia postanowienia tego punktu bierze na siebie za to

całkowitą odpowiedzialność.

6. Odpowiedzialność nauczyciela, który wypożyczył laptop, projektor multimedialny, ekran projekcyjny na zajęcia lekcyjne dotyczy:

1)      Prawidłowego korzystania z laptopa,

2)      Prawidłowego korzystania z projektora multimedialnego,

3)      Przestrzegania zasad takich jak: konieczność logowania na wskazane konto, ochrony wszystkich zasobów, zapewniających prawidłową prace oprogramowania, przestrzegania zasad bezpiecznej pracy w sieci.

7. Laptopy w klasach I - III przechowywane są w wyznaczonej szafie zabezpieczonej zamknięciem na klucz. Klucz znajduje się w posiadaniu nauczyciela odpowiedzialnego za powierzony sprzęt.

8. Laptopy mogą być wyniesione poza teren szkoły za zgodą dyrektora Szkoły Podstawowej w Nieradzie na okoliczności: wystąpienia nauczycieli lub uczniów odbywających się poza terenem placówki, konkursy, imprezy kulturalne a także na prośbę nauczycieli.

9. Nauczyciel ponosi pełną odpowiedzialność za wypożyczony sprzęt w trakcie całego okresu użytkowania od momentu odbioru sprzętu do chwili jego zwrotu.

10. Laptopy muszą być wykorzystywane wyłącznie do przygotowania zajęć bezpośrednio na zajęciach bądź wystąpieniach lub w celach komunikacji i tworzenia zasobów informacyjnych mających bezpośredni wpływ na jakość pracy szkoły.

11. Wszelkie uszkodzenia laptopów należy zgłaszać bezpośrednio po zaobserwowaniu zmian do dyrektora szkoły.

12. Nauczyciele prowadzący zajęcia w sali komputerowej zgłaszają administratorowi wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera.

13. Administrator zgłasza dyrektorowi uszkodzenia, których nie da się usunąć w drodze podjętych działań zmierzających do usunięcia usterki bądź usprawnienia pracy komputerów lub innego sprzętu multimedialnego.

14. Wszelkie spory w zakresie wykorzystania sprzętu multimedialnego rozstrzyga Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieradzie.