Szkoła Podstawowa w Nieradzie

42-262 Michałów

ul. Laurowa 54

Tel: (34) 327-44-88

nieradaszkola@op.pl

PROCEDURA ODWOŁANIA OD OCENY

PROCEDURA ODWOŁANIA OD OCENY

 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W NIERADZIE

 

 

PODSTAWY PRAWNE

  1. Rozporządzenie MEN z  30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U.  Nr 83, poz. 562 z późn. zm.).
  2. Statut szkoły.

OPIS PROCEDURY

 

  1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenie do dyrektora szkoły, jeśli uznają, że roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane w terminie 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
  2. W przypadku stwierdzenia, że roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję która:

a)     w przypadku rocznej ( śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną ( śródroczną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych; sprawdzian przeprowadza się nie  później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w pkt. 1; termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami ( prawnymi opiekunami),

b)     w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

  1. Termin sprawdzianu, o którym mowa w pkt. 2 ppkt. a), uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
  2. W skład komisji wchodzą:

1)      w przypadku rocznej ( śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

a)     dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji

b)    nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

c)     dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne;

2)      w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a)     dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji,

b)    wychowawca klasy,

c)     wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

d)    przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

e)     przedstawiciel rady rodziców.

  1. Nauczyciel, o którym mowa w pkt. 4 ppkt.1) lit. b), może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  2. Ustalona przez komisję roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
  3. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:

1)      w przypadku rocznej ( śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej:

a)     skład komisji,

b)    termin sprawdzianu, o którym mowa w pkt.2 ppkt. 1,

c)     zadania ( pytania) sprawdzające,

d)    wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę;

2)      w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a)     skład komisji,

b)    termin posiedzenia komisji,

c)     wynik głosowania,

d)    ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

           Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

  1. Do protokołu, o którym mowa w pkt. 7 ppkt. 1, dołącza się  pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
  2. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w pkt.2 ppkt. 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  3.  Procedury zawarte w pkt. 1 – 9  stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
  4.  Procedura obowiązuje od 01.09.2011r. Wprowadzona Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej w Nieradzie  15/2011/2012 z dnia 23.11.2011r.